Nasze najbardziej spektakularne projekty

Produkcja elektronarzędzi, które przyczyniły się do powstania najwspanialszych budowli i mostów świata, to zaledwie drobna część tego, co potrafimy. Oto wybrane, imponujące projekty biznesowe.​

Shinkansen, Azja

Bijemy rekord prędkości na torach japońskiej superszybkiej kolei

Nasze produkty muszą mieć znakomitą renomę, skoro to właśnie nas wybrano do obsługi projektu będącego ucieleśnieniem prędkości, wydajności i bezpieczeństwa.

Mowa o Shinkansen, pokrywającej Japonię sieci połączeń kolejowych dla pociągów dużych prędkości – sieci, którą chcą wprowadzić u siebie również inne kraje, i która swoją niezawodność zawdzięcza firmie Hilti.

Sieć Shinkansen obejmuje 2600 km torów, umożliwiających pociągom rozwijanie prędkości do 320 km/h, a także szereg innych, krótszych tras podmiejskich.

Pociągi kursujące po Tōkaidō Shinkansen, najstarszym, łączącym Tokio i Osakę, odcinku sieci, przewożą 151 milionów pasażerów rocznie. To światowy rekord liczby osób korzystających z linii tego typu. Do obsługi tras wykorzystuje się większe pociągi, kursujące częściej niż na większości szybkich linii. W godzinach szczytu w jednym kierunku zmierza jednocześnie 13 pociągów, w każdym 16-wagonowym składzie dostępne są 1323 miejsca.

Punktualność pociągów sieci Shinkansen jest legendarna: roczne podsumowania opóźnień liczone są w sekundach. To zasługa zarówno niezawodnej technologii, jak i wyjątkowo starannej konserwacji wszystkich podzespołów.

 

To właśnie w tym zakresie niezwykle ważna jest wysoka wydajność obsługi technicznej w bardzo wąskich ramach czasowych. W ciągu zaledwie czterech godzin – pomiędzy ostatnim wieczornym pociągiem, a pierwszym porannym – należy przeprowadzić wszelkie naprawy sieci.

Nasz zespół sprzedażowy obsługujący wschodnią Japonię doradza firmie Rent Corporation, prowadzącej prace konserwatorskie linii Shinkansen, w sprawie wyboru elektronarzędzi. Przykładowo SIW 22 T-A, nasza akumulatorowa zakrętarka z udarem stycznym, osiąga niewiarygodną wydajność w bardzo krótkim czasie. „Wyróżnia się dużą elastycznością, długą pracą baterii, krótkim czasem ładowania, niewielką wagą oraz absolutną niezawodnością", wylicza Nobuaki Isshiki, dyrektor generalny Rent Corporation na wschodnią Japonię.

Oprócz właściwych elektronarzędzi Hilti oferuje szereg rozwiązań biznesowych, m.in. możliwość kupna lub wypożyczenia produktów, w zależności od potrzeb klienta. „Oferujemy również usługę zarządzania flotą w przypadku większych kontraktów, takich jak Shinkansen”, dodaje Hidekazu Takahashi, menedżer ds. kluczowych klientów z działu Hilti zajmującego się wynajmem sprzętu w Japonii.

„To fascynujący projekt”, dodaje. „Sieć Shinkansen łączy główne miasta wysp Honsiu i Kiusiu. Kolejne linie na wyspę Hokkaido, która leży na północy, mają zostać uruchomione w 2016 roku. Udział w nowej fazie projektu również byłby czymś wspaniałym".

MAX IV lab, Europa

Innowacyjne oblicze światowej nauki w Szwecji

Z prawdziwą przyjemnością dołączyliśmy do projektu MAX IV Laboratory na Uniwersytecie w Lund – dotyczącego budowy jednego z największych ośrodków promieniowania synchrotronowego na świecie i największej inwestycji badawczej w historii Szwecji.

Prace nad ośrodkiem MAX IV trwały 5 lat i zakończyły się sukcesem we wrześniu 2015 roku. Uruchomienie emisji fotonów zaplanowano (zapewne inspirując się poezją) na letnie przesilenie w 2016 roku.

Dla świata nauki Uniwersytet w Lund jest synonimem doskonałości w takich dziedzinach, jak chemia, fizyka, medycyna czy inżynieria mechaniczna. Jest również siedzibą MAX-lab, w którym uczeni z całego świata wykorzystują elektromagnetyczne promieniowanie synchrotronowe do prowadzenia badań z dziedzin tak różnych, jak archeologia, nanotechnologia, czy spektroskopia elektronowa.

MAX IV to laboratorium MAX-lab najnowszej generacji, mieści 28 linii i 19 stacji eksperymentalnych zdolnych obsłużyć do 2000 naukowców rocznie.

W obiekcie dwukrotnie przewyższającym kubaturą poprzednie laboratoria, MAX I, MAX II i MAX III, udostępniono najbardziej zaawansowaną technologię promieniowania elektromagnetycznego, wymagającą zastosowania restrykcyjnych standardów bezpieczeństwa, odpowiednich dla placówki badawczej tej klasy.

Za budowę obiektu odpowiadało konsorcjum szwedzkich deweloperów Peab i Wihlborgs. Wykonawcy zwrócili się do Hilti z zapotrzebowaniem na systemy pomiarowe, kotwiące, zamocowań oraz instalacyjne, a także z prośbą o doradztwo techniczne. Po przybyciu na plac budowy nasz zespół doświadczonych fachowców zaoferował, dostosowaną do potrzeb tego obiektu, technikę szyn mocujących, znacznie mniej czasochłonną i kosztowną od systemów konwencjonalnych.

W trakcie budowy współpracowaliśmy z firmą Imtech Nordic przy montażu systemu ogrzewania, instalacji sanitarnej, instalacji tryskaczowych i układu technologicznego. Ze względu na niezwykle restrykcyjne wymagania dotyczące stabilności budynku wszystkie te instalacje należało zabezpieczyć przed wibracjami i hałasem w szczególny sposób. Nasi technicy przybyli na miejsce, by wszystko wyliczyć i zaplanować oraz dopilnować płynnych dostaw najwyższej jakości materiałów instalacyjnych.

Linie eksperymentalne wykonano przy użyciu elektronarzędzi Hilti, ogromnie zyskując na czasie i wydajności. Jak wyjaśnił Krister Andersson, menedżer projektu w Imtech Nordic, „Linie zostały  pocięte, oznaczone i dostarczone partiami, dzięki temu zaoszczędziliśmy 30% czasu na różnych etapach budowy”.

Budowę podzielono na dwie zasadnicze fazy. W pierwszej powstał tunel o długości 420 m, szerokości 10 m i dwumetrowych ścianach, przeznaczony dla akceleratora liniowego. W drugiej zbudowano nowe laboratorium z miejscem na pierścień akumulacyjny– okrągły budynek z sufitem na wysokości 12 m i o obwodzie 650 m. Projekt obejmował również budowę nowego biura, centrum dla gości oraz kilku obiektów technicznych. W sumie 20 budynków o łącznej powierzchni 50 000 m2.

Dzięki inwestycji w MAX IV wokół laboratorium powstanie nowa dzielnica Lund, która przyciągnie biznes, nowych mieszkańców i gości. Szacuje się, że zamieszka i znajdzie w niej pracę 50 000 osób. 

Wspaniale jest brać udział w czymś wyjątkowym – zwłaszcza gdy efekt przedsięwzięcia jest równie fenomenalny jak MAX IV.

US Bank Stadium, Ameryka Północna

Olśniewający prezent dla fanów Minnesota Vikings

Nadać nowy kształt panoramie miasta – oto prawdziwe emocje. Przy tym projekcie było ich jeszcze więcej, bo swój wygląd zmieniało coś więcej niż samo Minneapolis – zmieniał się krajobraz największego z amerykańskich sportów.

US Bank Stadium to olśniewająca nowa siedziba Wikingów z Minnesoty, klubu amerykańskiej ligi futbolowej. Obiekt, który będzie gościł 52. finał Super Bowl w 2018 roku oraz Final Four w koszykówce mężczyzn organizacji NCAA w 2019 roku. Nasz wkład w tę imponującą budowę jest dla nas prawdziwym powodem do dumy.

Wysoki na 30 pięter US Bank Stadium wznosi się w samym sercu Minneapolis. Niepowtarzalny design kryje wnętrze zdolne pomieścić 73 000 osób. W środku znajduje się 131 lóż, 8000 foteli klubowych, 430 punktów handlowych, muzeum klubowe i galeria sław. Stadion wyróżnia się ukośnym, półprzezroczystym dachem i fasadami. Poprzez uchylone okna frontowe kibice mogą śledzić rozgrywki w komfortowych warunkach niezależnie od pogody, przez cały czas ciesząc się naturalnym światłem i podziwiając widoki miasta.

Wykonawcy wartego 1,1 mld dolarów projektu od samego początku prac korzystali z produktów Hilti. Co więcej, zapewnialiśmy również technologie, usługi oraz doradztwo, a nasz zespół pracował na miejscu przez cały okres budowy.

 

Wychodzimy z założenia, że w przypadku ogromnych stadionów należy zaangażować się w prace tak wcześnie, jak tylko się da. Dlatego bez zwłoki oddelegowaliśmy na miejsce naszych pracowników, by nawiązali jak najlepsze relacje z zespołem kierującym budową. Już wcześniej mieliśmy świetne stosunki z biurem architektonicznym HKS oraz firmą deweloperską Mortenson i dzięki nim zbliżyliśmy się do innych zespołów pracujących przy projekcie.

Musieliśmy wiedzieć wszystko o każdym podwykonawcy, o jego specjalizacji oraz technikach pracy, aby precyzyjnie określić techniczne i budowlane potrzeby i zaoferować najbardziej efektywne narzędzia do każdej z prac.

Jak opisuje to Curt Lehman, regionalny menedżer Hilti, „przy setce różnych podwykonawców pracujących tam jednocześnie nie było łatwo zapamiętać, kto jest kim, a zarazem to była kluczowa sprawa”.

Nasze zaangażowanie w samą budowę można opisać słowami „od góry do dołu, wzdłuż i wszerz”. Odpowiadaliśmy za wszystkie kluczowe systemy przeciwpożarowe na stadionie oraz za systemy kotwiące. Nasz system kotwiący HY 200, użyty przy tej budowie, okazał się tak wielkim sukcesem, że zastosowano go później jeszcze na stadionach San Francisco Giants i Atlanta Falcons.

US Bank Stadium jest czymś więcej niż areną najważniejszych zawodów sportowych. To cenny nabytek dla miasta, idealne, dostępne przez cały rok, miejsce organizacji szkolnych lub amatorskich imprez sportowych, wydarzeń kulturalnych i koncertów muzycznych. A dla Hilti społeczne znaczenie tego obiektu jest niczym wisienka na torcie.